от фосиломаниак » 18 Ное 2014, 13:56
При фосилите старта на определянето започва с приблизителна оценка на геоложката възраст на находището! Повечето находища са с известна възраст и са били обект на редица публикации. След това се започва с търсене на източници на видовия състав на съответната група за установеното (точно или приблизително) стратиграфско ниво. Ако има на български и/или конкретно за съответното място, ще сте късметлии! Ако не - търси се по публикации за същото ниво в близки държави.
Зависи и на какво ниво искате да определите фосила - за самостоятелно научно определяне в началото забравете! За любителско - отваряте чичко Гугъл и търсите картинки: в случая на fossil gastropoda.
Другите варианти са: пускане на снимката в някой от форумите (бг или чуждестранни), занасяне на фосила при специалист (в музей или институт).
Разбирам "дискретността" относно казването на точното находище, макар че без него често е невъзможно да се определи вида и възрастта на находката и тя си остава само един симпатичен камък. Описания от сорта на "намерих го в едни скали", "на брега на един язовир" и от сорта, са направо смешни, ако не се посочи поне региона и вида на скалата. Не е нужно да човек да има задълбочени познания по геология за да може да опише мястото на находката.
Стойността (не само научната стойност, а и чисто комерсиално) на един фосил далеч не се определя само от изгледа и размера му. Добре описаните и етикетирани образци стават вече сериозен потенциал и немалко любителски находки заемат достойно място в музеи и научни сбирки. В противен случай, дори и самият колекционер да знае всичко за находките си, хората след него само могат да гадаят кое откъде е.
Какво трябва да съдържа един етикет:
-вид - ако не се знае вида се описва по висок таксон-род, семейство, разед...тип..., ако съвсем не се знае какво е, се описва като неопределен;
-възраст - това е най-сложното...трябва да се знае поне възрастта на скалите, от където е събрана находката, което предполага четене на геологична литература или консултация със специалист;
-находище - пише се обикновено името на най-близкото селище. По-подробна информация може да има в отделна бележка и там да се опише мястото с подробности (вид на скалата, разположение на пластовете, наклони и т.н.);
-името на събирача - това е важно! След време, където и да попадне находката, винаги може да се намери човека за допълнителна информация.