- IMG_0610.JPG (63.23 KiB) Прегледано 14855 пъти
Въпреки, че промиването на злато се практикува от векове, едва наскоро то стана особено поулярно с навлизане на модерните технологии в оборудването на златотърсачите. Днес драгите са по-леки, по-мобилни и по- ефективни от всякога. Една преносима като раница съвременна драга тежи само 20 кг. Тя може да преработи същото количество материал като една по-голяма драга с тегло 150 кг, произведена преди двадесет години. Едно от най-впечатляващите качества на този вид драги е че те позволяват да се проникне в участъци, където е невъможно да се стигне с по-тежко оборудване.
На пазара днес се предлагат три основни типа драги. Това са драги за повърхността, подводни драгиращи тръби и подводни драги. Драгите за повърхността са най-разпространени, най-ефективни и приспособими от горе изброените типове оборудване.
Драги за повърхносттаКакто става ясно от наименованието им те плават във водата. Материалът се изпомпва до повърхността чрез всмукателен маркуч в ефективна шлюзова кутия (корито), която има капацитета да промива дори съвсем фини частици злато. Шлюзовата кутия може да се инсталира на брега или да плава във водата. Голямо предимство на тези драги е, че не е необходимо използването на водолазно оборудване. Драгите с ластмасови понтони Марлекс са най-търсени поради това, че са много леки, притежават изключителна стабилност в буйни води и имат грапавини срещу подхлъзване. Съвременните драги са оборудвани с моно- или многоетапни системи за промиване, каквъто е 3-етапният шлюз. Многоетапните шлюзови кутии са за предпочитане, защото имат по-голям капацитет за промиване дори и на най-фините концентрати от злато и черен пясък. Драгите с размери 2-3 инча като правило са с моно системи за промиване, тъй като при тях приоритет са компактност и преносимост.
Подводни драгиПо-малко популярни и основната причина за това е , че не могат да промиват злато във фин концентрат. Подводната драга трябва да се държи относително хоризонтално по време на работа и не може да достига зад ъгли или трудно достъпни места. За да работи нормално, трябва да е потопена изцяло. Физически представлява разкроена метална или пластмасова тръба с прикачен към нея метален лакът с ъгъл на извивката от 45-60 градуса. В тази извивка се подава вода с високо налягане, която в края ѝ създава вакуум. Захранването става с помпа за високо налягане, разположена върху платформа на повърхността. Водата стига до драгата посредством маркуч под налягане. В края на тръбата е прикачен контейнер, оборудван със съоръжения улавящи злато. Когато драгата засмуче златоносен пясък по-тежките часици между, които и златото се улавят в контейнера. По-леките не златоносни частици се изхвърлят обратно във водата. Днес подводните драги се използват основно за проучване и когато се открие златоносна жила, идва ред на повърхностните, които са много по ефективни.
Какво е единична шлюзова кутия, двойна шлюзова кутия, тройна шлюзова кутия и най-новата тeхнология 3-етапна шлюзова кутия?Единичната шлюзова кутия обработва целия изтеглен материал през едно единствено корито. Съдържа къс класифициращ екран на входа, който отделя по-едрите камъчета от по-дребните, за които е по-вероятно да съдържат малки късчета злато. Този принцип все още се използва при най-малките драги с цел да се постигне ниско тегло и компактен дизайн. Двойният и тройният шлюз също разделят и класифицират материала на входа. По-малките тежки частици падат в отделни шлюзове, което гарантира по-селективно промиване. За да се постигне добро промиване е необходимо извлечения материал да се класифицира по размер. По-бързо движещата се вода придвижва по-едрия чакъл през шлюза. По-бавните води се използват за промиване на фини златни частици в по-ниски или отделни шлюзове. Когато водата се движи достатъчно бързо за да придвижва едрият незлатоносен чакъл през единична шлюзова кутия, може да се стигне до загуба на фини златни частици, ако материалът и потока не са отделени. Най-новото технологично решение е 3-етапната шлюзова кутия. Тя работи подобно на двойния и тройния шлюз като класифицира финия материал в отделни джобове или шлюзове за обработка. Разликите са :
Материалът се класифицира на 1/3 от пътя, което позволява на фините златни частици да се утаят.
Материалът преминава през два различни класифициращи екрана, което позволява по-пълно разделяне. С тази система се работи изключително лесно, а почистването ѝ е безпроблемно. Позволява бързо разпознаване на ценностите на етапа на първоначално промиване. Горните ръбове на шлюзовата кутия са завити за по-голяма безопасност и устойчивост. Оборудвана е с по-сигурни захващащи приспособления и по-дълъг гумен амортисьор, което цели по-равномерно разпределение на материала върху промиващата повърхност. Тази технология се прилага само при драги с размер 4 инча или по-големи.
Съвременни техники за драгиранеВакуумът се създава, като се използва принципа на Вентури (тръба на Вентури). Определено количество вода се изпомпва през дюза от специална помпа. Създава се високо скоростен поток през тръбата, който от своя страна създава вакуум. Чакълът се издърпва във всмукателен маркуч и се транспортира до колекторна шлюзова кутия. Когато потокът от вода и чакъл достигне до входа на коритото, материалът се разстила върху класифициращ екран. По-малките и по-тежки частици падат под класифициращия екран в зона с по-ниска скорост, което позволява по-бавна и селективна класификация. Често ценните частици се промиват и забелязват лесно дори преди да са навлезли в секцията със съоръженията улавящи злато. По-леките , не златоносни частици, както и по-едрите се изхвърлят обратно във водата. Капаните за злато се наричат "Унгарски улеи". Тези съоръжения са се доказали, като една от най-ефективните системи за промиване на злато. Докато материалът преминава се създава завихряне между два съседни улея. Това позволява по-тежките частици да се утаят, а по-леките да бъдат отмити от водата. Този принцип на самопочистване дава възможност за по-продължително използване на драгата. При нормална работа, почистването на шлюзовата кутия се извършва един или два пъти дневно.
Запушвания във всмукателната системаПо време на работа е възможно всмукателната система да се задръсти. Причина за това може да е запъЛВ.ането ѝ с пясък или засядане на камък. Запушвания с камъни обикновено стават в дюзата или непосредствено преди нея. За да ги отстраните, отоворете гумения капак в предната част на колектора и прокарайте шомпола през него. Понякога за да отстраните задръстване, може да се наложи да отвиете всмукателния маркуч. Друг начин за отстраняване на блокажи е чрез включване на системата на обратен ход. При някои модели риверс се постига като се обърне потока във всмукателния маркуч. Това става чрез блокиране притока на вода в колектора. Ако това не помогне може да се наложи да локализирате препятствието в прозрачния маркуч и да отстраните задръстванвето като ударите обекта, който го причинява. Внимавайте да не повредите маркуча.
Твърди съставкиТрябва да се внимава да не се засмуква прекалено голямо количество пясък. Необходимо е да се поддържа баланс между течната и твърдата маса. Количеството на твърдите съставки не трябва да превишава 10%. Ако краят на всмукателния маркуч се забие в пясъка, може да се стигне до задръстване и спиране на процеса. Възможно е и претоварване на шлюзовата кутия, което води до загуба на ценен материал.
Регулиране на шлюзовата кутияПовечето от моделите се нуждаят от регулиране на наклона на коритото. Това оказва влияние върху процеса на промиване. Ако наклонът е малкък, кутията ще се претовари и капаните за злато ще се пълнят с ненужен не златоносен материал. От друга страна, прекалено големия ъгъл е причина материалът да изтича твърде бързо в резултат на което се губи ценен концентрат, сигурен признак за което са празните капани за злато. Оптималната регулировка на правилно работеща шлюзова кутия се познава по това, че когато капаните за злато се отворят се вижда само малка част от тях. До загуба на ценен материал се стига и когато твърдата фаза е в по-голяма концентрация. Запомнете, че концентрацията на твърди съставки не трябва да превишава 10%.
Почистване на шлюзовата кутияПреди да пристъпите към почистване на шлюзовата кутия, трябва да я оставите за няколко минути да поработи само на вода за да може да изхвърли остатъците от чакъл, които са се събрали. Изклкючете двигателя или го оставете да работи на бавни обороти, след което свалете класифициращия екран. Отворете ключалките на капаните за злато, издърпайте контейнера и го подпрете на колектора, като внимавате да не падне обратно надолу докато почиствате. Това може да ви нарани. В края на шлюза поставете голям контейнер, кофа или леген, след което изтъркаляйте подложката на капаните за злато в него и я измийте. Отстранете всички остатъци от чакъл.
Обороти на двигателяПри повечето двигатели се контролират чрез лоста на газта. Въпреки, че маскималната мощност сде достига при 3600 об/мин, не винаги се налага да работите на пълна мощност. По-ниските обороти удължават живота на двигателя и пестят гориво. Обезателно прочетете всички инструкции и особено тази за работата на двигателя.
- images.jpg (13.74 KiB) Прегледано 14855 пъти
- 14921261-collection-of-small-gold-nuggets-from-grey-river-gold-dredge-west-coast-south-island-new-zealand.jpg (37.41 KiB) Прегледано 14855 пъти