Това са разнообразни фрагменти от черупки и скелети от безгръбначни и гръбначни животни, фрагменти от тях, отпечатъци от телата на животни и растения. Фосилите се срещат в седиментните скали и много рядко в метаморфни скали със седиментен проиход. Разпределението на фосилите е неравномерно. Различават се две крайности по отношение на разпределението - „неми“ или още стерилни пластове (в тях няма фосили) и органогенни скали (почти 100% изграрени от фосилни останки).
Фосилите имат голямо значение за палеонтолозите. Чрез тях се определя относителната възраст на скалите, в които се срещат. Някои фосили са индикатори за палеообстановката.
Условия за образуване на фосили
Добри условия съществуват в морските басейни. След смъртта, организмовите останки се отлагат на дъното, покриват се с мека утайка, която ограничава достъпа на кислород. Блатните и езерните условия също благоприятстват запазването на фосилите. В реките условията са по-неблагоприятни, тъй като хидродинамиката на водата е силна.
Къде да ги намерим
Морският бряг е най-подходящото място за търсене. Близо до брега вкаменелостите се намират най-лесно, тъй като вятърът и вълните отмиват почвата и растенията и оголват брега.Същото важи за стръмните брегове на язовирите и ровините на хълмовете.
- fos ohl11.jpg (199.2 KiB) Прегледано 17994 пъти
- ammonit.gif (90.39 KiB) Прегледано 17994 пъти
- ohluv fosil22.jpg (206.85 KiB) Прегледано 17994 пъти